Herman Van Rompuy, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó uniós testület, az Európai Tanács távozóban levő elnöke egy belga rádiónak adott interjújában úgy fogalmazott: ha egy sor európai régió állna elő függetlenségi törekvéssel, az olyan bizonytalan légkört teremtene, „amiről szívesen lemondanánk”.
Van Rompuy úgy vélekedett: ha az előző héten a skótok a függetlenségre szavaztak volna, az hosszú időre bizonytalanságot idézett volna elő Európában. Ezért ő maga – tette hozzá - más európaiakkal együtt örül a referendum kimenetelének, az Egyesült Királyság jelenlegi formájában való fennmaradásának. Az aktív közéleti tevékenységtől való visszavonulásra készülő flamand kereszténydemokrata politikus szerint mindazonáltal nem kell eltúlozni a regionális függetlenedési törekvések támasztotta probléma nagyságát, hiszen – mondta – csupán néhány térségről van szó.
A politikus hangsúlyozta, hogy az uniót alkotó tagországokról esetlegesen leváló régiók nem reménykedhetnek automatikus EU-tagságban, hiszen a csatlakozáshoz valamennyi tagállamnak – ezek száma jelenleg 28 – a beleegyezése szükséges. Spanyolországnak – mondta az Európai Tanács elnöke – Katalóniával együtt saját magának kell kialakítania az autonómia kereteit. Az unió – hangsúlyozta – a tagállamok egységéből indul ki, és magukra a tagállamokra bízza, hogy miként szervezik meg saját magukat.
Van Rompuy november végén adja át helyét az Európai Tanács élén utódjának, a lengyel Donald Tusknak.